Vpn ve Vpn Unlimited

VPN Nedir?

VPN: Virtual Private Network (Sanal Özel Ağ) teriminin kısaltılmış halidir ve kısaca internete kendi ip adresinizden farklı bir ip adresi ile bağlanma imkanı tanıyan bir hizmettir. Bağlantınızı güvenli hale getirerek, bağlantınızı şifreler ve kimliğinizi gizler.

Vpn hizmeti kullanırken bağlandığınız sunucular genelde bulunduğunuz ülke- den farklı bir ülkede barındırılmaktadır. Bu sayede internette dolaşırken kullanıcı kimliğiniz, bağlandığınız sunucunun ülkesinde ikamet ediyormuş gibi bir tavır ser- giler. Örnek olarak; sunucunuzun Kanada sınırları içerisinde olduğunu düşüne- lim. Bilgisayarınız VPN hizmetini kullandığı anda, öncelikle Kanada’daki sunucuya oradan da internete bağlanır. Bu sayede sizin kimliğiniz Kanada sınırları içerisin- de görünür. Bu bağlantı aynı zamanda şifreli ve güvenli bir bağlantıdır.

VPN Unlimited

Yukarıda bahsi geçen hizmeti kullanabilmeniz için ücretli uygulamalar mevcuttur. “VPN Unlimited” bu uygulamalara bir örnek gösterilebilir.

VPN Unlimited sayesinde internet tra ğinizi yurt dışındaki farklı bir bilgisayara yönlendirebilirsiniz. Konumunuzun değişmesi ise internet üzerinde daha özgür ve gizli bir şekilde dolaşabilmenizi sağlar. Kişisel bilgilerinizin güvenliğini sağlaya- bileceğiniz VPN Unlimited programı gerçek IP üzerinden yapmakta olduğunuz tüm veri alışverişini farklı bir bilgisayara yönlendirir. Böylelikle kimlik hırsızlığı gibi tehlikeli durumlardan korunarak anonim bir şekilde internet üzerinde gezinebi- lirsiniz.

Kolay bir şekilde kullanabileceğiniz VPN Unlimited programı için bir hesap yaratmanız yeterli olacaktır. VPN ayarlarınızı tek bir tıklama ile basitçe yaptıktan sonra bağlanmak istediğiniz yurt dışı konumunu seçmeniz ve sunucuyu seçmeniz kimliğinizi gizleyebilmeniz ve engelli sitelere girmeniz için yeterlidir.

Editör Notu: Genelde VPN programları sürekli olarak, “yasaklı sitelere girin” gibi yanlış bir sloganla insanlara tanıtılmaktadır. Oysa burada önemli olan, yasaklanmış sitelere girmekten ziyade internetteki kimliğimizi gizlemek ve bu sayede bilgilerimizi ve internet dolaşımımızı güven altına almaktır. Bu sebeple böyle programları kullanırken ön planda tutmanız gereken nokta, “Oh! Erişimi yasaklanmış tüm sitelere girebiliyo- rum” anlayışından ziyade “Kişisel güvenliğimi kontrol altında tutuyorum” anlayışını benimsemektir. Böylelikle ilk düşüncenin getireceğinden çok daha fazla fayda sağla- yamış olacaksınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir