Sinema Dergi

Sinema Dergi

Sinema Dergi -1-

K-PAX FİLM

Yönetmen: Iain Softley
Senarist: Gene Brewer (yazan), Charles Leavitt (uyarlayan)
Oyuncular: Kevin Spacey, Je Bridges, Mary McCormack
Yapım yılı: 2001, ABD
Süre: 120 dakika
Konu: Prot isimli esrarengiz bir adam, tuhaf tavırları nedeniyle bir psikiyatri klini- ğinde stabilize hale getirilmeye çalışılmaktadır. Prot, K-PAX isimli bir gezegenden geldiğini iddia etmekte ve doktorların tüm karşı çıkışlarına rağmen sunduğu bu geçmişinde diretmektedir. Onunla ilgilenen doktor olan Mark Powell ise bu ada- mın sadece kendisini değil, diğer insanları da anlattığı hikayelerle etkilediğini fark eder. Prot’un tüm anlattıkları insanların kafasını günden güne biraz daha kurca- lamaya başlayacaktır.

The Count of Monte Christ

Yönetmen: Kevin Reynoldes
Senarist: Alexandre Dumas, Jay Wolpert (uyarlayan)
Oyuncular: Jim Caviezel, Guy Pearce, Richard Harris
Yapım yılı: 2002, İrlanda, ABD, İngiltere
Süre: 131 dakika
Konu: Dantes, yıllardır sevdiği ve evlenmek istediği Katalan nişanlısı Mersedes ile evlenmek üzere düğün hazırlıkları yapar.

Fernand’ın Mercedes’e karşı ilgisi vardır ve onları kıskanır. Gemide çalışan ve aralarında geçen bir tartışma yüzünden Dantes’den nefret eden muhasebe- ci Danglars ile birlik olur. Dantes’in Napolyon ajanı olduğunu bildiren bir ihbar mektubu yazarlar. Dantes’in terzi komşusu Gaspar Kadrus da istemeden bu işe girmiştir.

Dantes düğün günü tutuklanır. Krala karşı Napoleon taraftarları ile işbirliği yapmakla suçlanmaktadır. Dantes, Napolyon’dan aldığı mektubu savcıya teslim eder. Savcı, eski bir Napolyon destekçisinin oğlu Villefort’dur. Kendisi , Krala hiz- met etmeyi tercih etmiş ve krala yakınlığıyla bilinen Saint- Meran ailesinin kızı Re- nee ile evlenmiştir. Dantes’in teslim ettiği mektubun babası Nuvardiye’ye hitaben yazılmış olduğunu görünce hemen mektubu yok eder. Napolyon, mektupta yapa- cağı askeri darbe için Nuvardiye’nin başında olduğu komiteye hazırlık yapmalarını emretmiştir. Dantes’i bu mektubu ortadan kaldırarak ona iyilik yapmış olduğu konusunda ikna eden savcı, mektuptan kimseye bahsetmemesini tembihler. An- cak kendisi Napolyon’un harekete geçtiği haberini gidip bizzat krala ileterek Kralın güvenini kazanır. Dantes’i ise duruşmaya bile çıkarmadan İf Şatosu’na attırır. Dantes’in tek bir hede kalmıştır. Bu da hapishaneden kaçıp kendisinin orada olmasına neden olan insanların peşine düşmektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir